משאיות אוטונומיות מסקניה (וידאו)

סקניה השלימה פיתוח ובחינה של משאיות אוטונומיות המיועדות בעיקר לעבודה במכרות. המכירות תחלנה בתחילת 2026

סקניה השבדית החלה לשווק באופן מסחרי משאיות אוטונומיות, ללא נהג. מדובר במשאיות 40 טון להובלת עפר במכרות, כאשר בקרוב תצטרפנה אליהן משאיות 50 טון. השוק הראשון בו תימכרנה המשאיות האוטונומיות יהיה אוסטרליה, שם גם נערכו הבחינות והניסויים עד כה לקראת ייצור סדרתי.

המשאיות מבוססות על דגמי ה-560R מסדרה R של סקניה, המיועדות (גם) לעבודות עפר, והנשענות על 5 סרנים – 3 קדמיים עם היגוי. לדגמים אלו מנוע 13 ליטר של סקניה המציע 560 כ"ס, ותיבת הילוכים G33 Opticruise שתוכננה למשימות בעומס מרבי, הכוללת 14 הילוכים לפנים ו-8 מאחור ובקרת שיוט.

המשאיות כוללות מערכות מחשוב מתקדמות, רדאר, חיבור ל-GPS, חיישני קרבה ויכולת שמירת ציר נסיעה קבוע המאפשרים תכנות של מסלולי נסיעה קבועים יחד עם יכולת התמודדות עם שינויים, מכשולים ותקלות בדרך. השימוש המיועד למשאיות האוטונומיות הוא בנסיעה בקווים קבועים במכרות, להובלת חומר מאתר החציבה להמשך הטיפול בו.

על פי סקניה הוכיחו הניסויים שבוצעו עם משאיות כאלו יעילות טובה משמעותית בניהול זמן, צי המשאיות, התחזוקה וצריכת הדלק, כך שבשורה התחתונה מדובר בחיסכון משמעותי עבור גופים גדולים כמו מכרות ומחצבות. שימוש נוסף אפשרי הוא באתרי בנייה ותשתית גדולים, בהם יש צורך בפינוי חומר רב למשך זמן, כמו סלילה כבישים גדולים, שדות תעופה וכד'.

המשאיות הראשונות תגענה כבר בסוף 2025 ללקוחות באוסטרליה, ובתחילת 2026 תופצנה גם לכלל השווקים בעולם.